MOBİLYA ÜSSÜ

Yaklaşık 4 yıldır yer arayışı içinde olduklarını söyleyen SAMİKOP Başkanı Lütfi Sunman, “Sektör hızla gelişiyor ve büyüyor. Bizimde buna ayak uydurmamız, büyümek için toparlanmamız, bu değişim ve dönüşüme ayak uydurmamız gerek. Hedefimiz Sakarya’yı mobilya üssü yapmak. ASEM artık bize yetmiyor. Yumurta kapıda, doğum sancıları başladı. Yeni imalathanelere yer yok. Bu nedenle iş ciddileşti ve bir kooperatif kuruldu. Artık herkes elini taşın altına koymaya hazır” dedi.

KAYNARCA UYGUN

Kaynarca’da kurulan Mobilya İhtisas Sanayi Bölgesi yakınlarında bulunan arazilerin Mobilya Küçük Sanayi Sitesi için en uygun yer olduğunun altını çizen SAMİKOP Başkanı Sunman, “Şehir merkezinde sıkışıp kaldık. Merkezde bir yerde büyümemiz mümkün değil. O nedenle geniş araziye ihtiyacımız var. Buda Kaynarca’da mevcut. Yer bulalım arsa paylarını hemen toplarız” şeklinde konuştu.

İSTANBUL’DAN DA TALEP VAR

Başkan Sunman, yatırım amaçlı değil, imalat amaçlı yer baktıklarını da ileri sürerek, “Üretip, istihdam sağlayacağız. Sadece Sakarya değil, İstanbul’dan da çok büyük talep var. Sakarya’daki talebi karşılamak için bile 250 bin m2 alan lazım. İvedilikle yer konusunu çözmemiz gerek. Bunun içinde sizden destek istiyoruz” dedi.

DESTEĞE HAZIRIM

SESOB Başkanı Hasan Alişan, kooperatif kurarak çok doğru bir faaliyet içerisinde olduklarını belirterek, elinden gelen her türlü desteği vermeye hazır olduğunu söyledi. Artık sektörlerin bir arada toplanarak büyüyebildiğinin altını çizen Başkan Alişan, “Bakın Ankara sıkışıp kaldı, Bursa İnegöl mobilyacılıkta aldı başını gitti. 200 m2 lik dükkanlar sizlere artık yetmez. Mümkün olduğu kadar alan büyük olmalı. Kaynarca bu iş için gerçekten uygun bir bölge. Yer sorununu çözmek için Büyükşehir Belediyesi’ne birlikte gideriz. Her türlü desteğe hazırız. Yeter ki değişim, dönüşüm ve ilimiz bu konuda söz sahibi olsun” ifadelerine yer verdi.

Ziyarete SESOB Başkanvekili Muhittin Kılıç ve Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Alkın’ da hazır bulundu.