Ziyarette yeni asgari ücret rakamıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Atalay, net bin 404 liranın kendileri için kabul edilebilir olmadığını söyledi.

Genel Başkan Atalay 2017'de geçerli olacak asgari ücret rakamıyla ilgili, "Bu parayla geçinmek mümkün değil. Rakamsal olarak baktığınızda da simit ve ekmek alsanız da su içseniz de bu parayla bir ay tekeri döndürmek mümkün değil. Bunun kabul edilebilecek bir tarafı yok" dedi.

İşçilere merhum Necmettin Erbakan'ın Başbakanlığı döneminde asgari ücret tarihinin en yüksek zammının verildiğini anımsatan Atalay, "O zaman da 'Ülke batıyor' denildi ama ülkenin batmadığı görüldü." dedi.

Tebliğ nedeniyle asgari ücretlinin yüzde 3,7 kayba uğradığını ifade eden Atalay, şu değerlendirmede bulundu:

"Asgari ücretli 12 ay çalışıyor bunun bir ayını vergi olarak ödüyor. Patronlar acaba bir yılda kazandıklarının bir ayını vergi olarak veriyorlar mı? Bununla da kalmıyor, zorunlu bireysel emeklilik ile de çalışanların ücretinden 3 puan gidiyor. Kısacası artırılan vergi kesintisi ve zorunlu bireysel emeklilik sistemi için ayrılan payın ardından biz bu yıl zam almadık aksine borçlu duruma düştük. Böylece de işverenin sıfır zam önerisi kabul edilmiş oldu."

29 Aralık 2016 Perşembe günü Asgari Ücret Tespit komisyonu son toplantısını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda gerçekleştirmiş ve işçi temsilcilerinin karşı oy kullanmasına karşın, işveren-devlet kesimi temsilcileri oy çoğunluğuyla 2017'de geçerli olacak Asgari Ücreti belirlemişti.