Aydıntepe, açıklamasında şunlara yer verdi;

“Basın çalışanlarının haklarını düzenleyen 212 sayılı yasanın 10 Ocak 1961 tarihinde kabul edilmesi ile 10 Ocak, Çalışan Gazeteciler Bayramı ilan edildi.

10 Ocak bizim için bayram değil, dayanışma günüdür. Özgür basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında geldiğine göre, herkesin özgür basın için de mücadele vermesi gerekir.

15 Temmuz darbe girişiminde basının ne derece önemli olduğu gerçeği bir kez daha net şekilde ortaya çıktı. Demokrasinin yaşaması için özgür basının görevini en iyi şekilde yapabilmesine olanak sağlanması ve basının içinde yaşadığı sorunların da bir an önce çözümlenmesi, sadece medya dünyamız için değil, ülke yarınları için de önemli olsa gerek.

Ülkemiz bugünlerde zorlu bir süreçten geçiyor. O nedenle basının özellikle bu süreçte üstlendiği görev, her zamankinden daha anlamlı ve önemlidir. Başta basın çalışanları olmak üzere, milli birlik ve beraberlik düşüncesi içinde hareket etmemiz ve basın özgürlüğüne sahip çıkmamız kaçınılmazdır.

Türkiye genelinde en üst çatı basın meslek örgütü olan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun Sakarya temsilcisi olarak, başta basın özgürlüğü olmak üzere sektörümüzde yaşanan sorunların çözümü için birlikte mücadele, başlıca görevimizdir.

Hep birlikte daha güzel günlere ulaşmak adına tüm meslektaşlarımızın bu özel gününü kutlar, görevlerinde başarılar dilerim.”

10 OCAK'IN TARİHÇESİ

5953 sayılı basın çalışanlarının haklarını düzenleyen yasa, 10 Ocak 1961 tarihli 212 sayılı yasa ile getirilen değişikliklerle basın sektöründe çalışanların özlük haklarında çok önemli kazanımlar sağladı. Bu kazanımlar, dönemin Türkiye Gazeteciler Sendikası ve basın örgütleri tarafından "bayram" olarak kabullenildi.

Ne var ki, basın işverenleri yasayı protesto etti ve gazetelerini çıkarmama kararı aldılar. 3 gün süre ile 5 büyük gazete, işverenlerin kararı ile yayınlanmadı.

Gazeteciler, okuru gazetesiz bırakmamak amacıyla Türkiye Gazeteciler Sendikası çatısı altında kenetlendiler ve "Basın" adı altında gazete yayınladılar.