Ferizli Devlet Mahallesinde bulunun ÖZTAŞ Bloklarını belediye 22 Temmuz 2015 tarihinde yasalara uygun, halka açık şekilde ihale yoluyla satmıştı. Depremzede olmadıkları halde konutlarda oturan vatandaşlar satışın yasal olmadığı gerekçesiyle satışın iptali için Sakarya 1. İdare Mahkemesine dava açmışlardı.

Özkoç’un iddiası vardı!

Sakarya 1. İdare Mahkemesi satışı iptal edince CHP Milletvekilimiz Sayın Engin Özkoç çok sevindiğini Ferizli Belediyesinin mahkeme duvarına çarptığını söylemiş ve “Zorbalık hukukla aşıldı, deprem konutları satılmayacak” demişti.

Belediye bu mahkeme kararına bir üst mahkemede (İstanbul Bölge İdare Mahkemesi) itiraz etmişti.

Üst Mahkeme kararı bozdu

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Altıncı İdare Dava Dairesi konuyu inceleyerek dairede oturanın hak sahibi olmadığına, hak sahibinin belediye olduğuna hükmetti ve Sakarya 1. İdare mahkemesinin vermiş olduğu kararın kaldırılmasına 31 Mayıs 2017 Tarihi’nde (Esas No: 2017/164, Karar No: 2017/273) oybirliği ile karar verdi.

Vekil yanlış bilgilendirildi

Bununla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Ahmet Soğuk, konuyu normal karışıldığını sevinmek ve üzülmenin tecrübe âleminde kaldığını söyledi ve “Ben sayın vekilimiz için duvara çarptı demeyeceğim. Yanlış bilgilendirildiğini kendisine izah etmiştim. Keşke söylediklerimize biraz güvenseydi bu duruma gelinmezdi. Yaptığımız itiraz neticesinde adalet yerini buldu.” dedi.