“Günümüzde toplumların gelişmişlik düzeyleri artık insana verdikleri önemle ölçülmektedir. Gelişen insan hakları anlayışıyla birlikte, engelli bireylerin her alandan herkes gibi özgürce ve rahatça yararlanabilmesi de insana verilen değerin en önemli öznesi olarak kabul edilmektedir.

Önce Engelli vatandaşlarımız

Bir gün hepimiz engelli olabilir ve toplumda engelli olmanın ne demek olduğunu anlayabiliriz. Ancak bu demek değil ki; şu anda herhangi bir engelimiz olmadığı için engelli kardeşlerimizi unutalım, onları yok sayalım, onların neler yaşadığını anlamayalım. Tam tersi bugün ülkemizde olmayan sosyal adaleti var kılmak, insan haklarını yaşatabilmek için ilk önce engelli vatandaşlarımıza sahip çıkmamız ve onların toplum içerisinde görünür olmaları için her türlü mücadeleyi vermemiz gerekmektedir.

 

Uyrımcılığın önlenmesi gerekli

Bugün Türkiye’de birçok konuda olduğu gibi engellilerimiz de birçok sorun yaşamakta ve toplum içerisinde görünür-görünmez birçok ayrımcılığa maruz kalmaktadır. Türkiye'nin acilen engelliler dahil bütün toplum kesimlerini kapsayan ve ekonomik, sosyal her tür alanda uygulanabilir bir ayrımcılığın önlenmesi yasasına ihtiyacı vardır. Çünkü ancak o zaman toplumsal eşitlik ve adalet sağlanacak ve insan haklarına duyarlı bir toplum yaratılabilecektir.

Bütün bu sorunlara rağmen bize onurlu yaşam mücadelesiyle örnek olan tüm engelli vatandaşlarımızın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutluyor ve zihinlerdeki engellerin kalktığı bir toplumda hep birlikte mutluluk ve sağlıkla yaşamayı diliyorum.”