Bin yataklı hastanenin yeri ile ilgili konuşan Vali Coş, “Bakanlığımız nereye derse oraya olur. Ama nispeten Zemini sağlam yerlere yapılması konusunda kamu yararına uygunluk addediliyor. Nerede yapılırsa yapılsın ulaşım Sakarya’da kolay. Zaten çevre yolu da yapılacak. Bakanlık bu konuyu değerlendirecek” dedi.  Coş kendisinin ilçeler arasında taraf olmayacağını söyledi.

Vali Hüseyin Avni Coş, dün Yeni Haber Gazetesinin yeni taşındığı hizmet binasını ziyaret etti. Hüner Ofset Tesisleri’ni de gezen Vali Coş’u İmtiyaz Sahibi Yaşar Koşunda, Genel Müdürü Naci Koşunda, Genel Yayın Yönetmeni Sezai Matur, Yazi İşleri Müdürü İbrahim Şener Sak, Haber Müdürü’ne Mustafa Kaya  karşıladı.
‘İFTİRA ATMASINLAR’
Ziyarette konuşan Vali Hüseyin Avni Coş, Sakarya’da daha güzel işlerin olması için gayret gösterdiklerini belirterek, FETÖ soruşturmalarıyla ilgili bilgi verdi. Soruşturmalarda entresan şeylerin çıktığını ifade eden Vali Coş, “Tahmin etmediğiniz kişilerde Bylock çıkıyor. İnsan kardeşine güvenemiyor” diye konuştu. Kendisi hakkında yapılan yalan haberlere de tepki gösteren Vali Coş, “Eleştiriye tahammülümüz sonsuz. Tembel desinler, iyi çalışmıyor desinler. Başarısız ve hatta kısa boylu bile diyebilirler ama iftira atmasınlar. Bizim hayatımız da bu suç isnat etmeye çalışan iftiralarla mücadele ile geçiyor” dedi.
SUÇLU -SUÇSUZ
Coş, “80 Vali daha var ama her yerde Vali Coş diyorlar. Bir olay olduğunda hemen bizi de işin içine katmaya çalışıyorlar. Çoluk çocuğumuz var. Ailemiz ve sevenlerimiz etkileniyor. Hayırlısı Allah büyüktür. Ona her zaman iman ettik. Bir şeyimiz yok Allah’a şükür. Eleştiriyle hakaret arasındaki ince çizgiyi bilmek gerek” dedi. Ferizli Spor Salonu’nda yapılacak FETÖ duruşmalarıyla ilgili de bilgi veren Vali Coş, “Duruşmalarla ilgili bir sıkıntı çıkmasın diye gayret gösteriyoruz. Milletimiz kovuşturmaların bir an önce tamamlanmasını ve suçluyla suçsuzun ayrılmasını bekliyor. Yargılama sürecinin tamamlanması büyük önem arz ediyor” dedi.
‘CAYDIRICI OLACAK’
Vali Coş, “Bir daha kimsenin böyle bir şeye cüret edememesi için de verilecek cezalar caydırıcı olacaktır. Ayrıca itirafçı olacaklar içinde önem teşkil etmektedir. Cezaevlerinde örgüt mensupları sürekli onlara moral vermek için yalan söylemeye devam ediyorlar. Şu gün çıkacaksınız diye yalanlarını sürdürüyorlar” diye konuştu.
CEZAEVİ BASKILARI VAR
FETÖ’nün cezaevlerindekiler üzerinde halen baskısı olduğuna dikkat çeken Vali Hüseyin Avni Coş, “Yargılamanın tamamlanması ve gerçeğin ortaya çıkmasıyla örgütle ile ilgili itiraflar daha net ortaya çıkacaktır. Örgütün cezaevlerinde baskısı var maalesef. Bazı koğuşlara televizyon bile sokmak istemiyorlar” dedi.
NAKİL OLABİLİR
Vali Coş, cezaevlerindekilerin örgüt militanlarının hayalleri ve ninnileriyle beslenmek istendiğini vurgulayarak, “Cezaevlerindekilerin pişmanlıktan yararlanmasını istemiyorlar. Cezaları kesinleşince pişmanlıktan yararlanmak isteyenler de artacaktır” dedi. Vali Coş ayrıca cezalar kesinleşince hapishanedekilerin başka yerlere nakledilebileceğini söyledi.
ONLAR SAKLIYOR
Adil Öksüz ile de açıklamalarda bulunan Vali Coş, “Adil Öksüz’ün bırakılmasında bir sürü şey var. Bırakılmasını sağlayan güçler Öksüz’ü saklıyor herhalde. Adil Öksüz firar etmiş değil, bırakılmış. Öksüz’ün yakalanması emri bize gelmeden biz yakalanmasını talep ettik. Onun burada olduğuna dair bir istihbarat da gelmedi. Bir yerdedir, çıkar yakında devletten kaçış olmaz” dedi.(YENİHABER)