Sonbaharın gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte grip mevsiminin başladığına, grip vakalarında artış olduğuna dikkati çeken Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serhat Ünal, gribin ciddi bir solunum yolu enfeksiyonu olduğunu, özellikle yaşlılarda ölümcül sonuçlar doğurabileceğini belirtti. Prof. Dr. Ünal, dünyada her yıl yaklaşık 1 milyar grip vakası meydana geldiğini, bunlardan 500 bininin ölümle sonuçlandığını belirtti.

Grip, şakaya gelmez

Gribin nezle ve soğuk algınlığı ile karıştırılabildiğini, bazı benzer belirtiler gösterdiğini ancak gribin sadece üst değil alt solunum yollarına da indiğini ifade eden Ünal; “Grip, soğuk algınlığı değildir; şakaya gelmez, dikkatle takip edilmesi gereken bir solunum yolu enfeksiyonudur” dedi.

Gribe A ve B tipi influenza virüslerinin sebep olduğunu belirten Prof. Dr. Serhat Ünal, gribin belirtilerini şu şekilde sıraladı: hapşırık, burun akıntısı, üst solunum yollarında enfeksiyon bulguları, halsizlik, bitkinlik, şiddetli kas ağrısı, yüksek ateş, baş ağrısı.

Grip paçavra ediyor

Gribin halk arasında paçavra hastalığı olarak bilindiğini söyleyen Ünal, gribin 7-10 gün işe gidememe, 14 gün süreyle işe konsantre olamama gibi sonuçlar doğurduğunu, ciddi bir işgücü kaybına ve maliyete yol açtığını belirtti.

Etkili koruma yöntemi aşıdır

Tıpta asıl olanın tedavi değil koruma olduğunu, gribe karşı en etkili koruma yönteminin aşı olduğunu belirten Ünal; “Grip, soğuk algınlığı ya da nezle değildir, 7-10 gün arası insanı yatağa yapıştırır. Bakteriyel zatürree, sinüzit, otit gibi komplikasyonları olur. Yolunda giden diyabet, kalp yetmezliği gibi kronik hastalıkların kontrolden çıkmasına sebep olur. Mutlaka dikkatli takip edilmesi gerekir. En etkili korunma yöntemi aşıdır ve her yıl tekrar edilmelidir çünkü grip yıl içinde genetik değişikliğe uğruyor” dedi.

Grip aşısı ölümleri azaltıyor

65 yaş üstü bireylerde yapılan araştırmada grip aşısının gribin tetiklemesiyle ortaya çıkan ölümleri yüzde 50 ile yüzde 80 oranında azalttığını belirten Ünal; “Kalp, böbrek, diyabet gibi kronik hastalığı olanlar ile kanser ve organ nakli gibi nedenlerle bağışıklık sistemi baskılananlara ve 65 yaş üstündekilere grip aşısı ücretsizdir. Bu kişiler mutlaka grip aşısı yaptırmalı” dedi.

Aşının korumasının 2 hafta içinde başladığını belirten Ünal, aşı için en uygun mevsimin sonbahar olduğunu, tercihen Kasım sonuna kadar aşı yaptırmanın etkili olacağını belirtti.

Kimler grip aşısı yaptırmalı?

65 yaş üstü.

Diyabet, kronik böbrek, kronik karaciğer gibi sistemik enfeksiyonu olanlar.

İmmün sistemi zedeli olanlar (kanser tedavisi görenler, kolajen doku hastalığı olanlar)

Gebeler

Sağlık personeli ve yukarıdaki gruba hizmet edenler.

Gripten korunmak için neler yapmalı?

Grip aşısı olun.

Sağlıklı yaşam kurallarına uyun.

Düzenli beslenin.

Spor yapın.

Düzenli uyuyun.

Stresten uzak durun.

Hijyen kurallarına uyun, sık sık ellerinizi yıkayın.

Solunum yolu enfeksiyonunuz varsa toplu yaşam alanlarında maske takmadan dolaşmayın. Hapşıranlardan 1,5 metre uzak durun. Tokalaşma ve öpüşmelerden kaçının.(İnternetten)