Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) prim borcu olan esnaf ve sanatkarların maaşlarına karşılık bankadan kredi alarak emekli olmalarının yolunun açıldığını belirtti. Prim borcundan dolayı emekli olamayan Bağ-Kur'lular için Ziraat Bankası yetkilileriyle görüştüğünü belirten Palandöken esnaf ve sanatkarların 9 bin prim günü olması gerektiğini anımsattı. TESK Başkanı Palandöken, esnaf ve sanatkarların Bağ-Kur primlerini düzenli olarak ödeyemedikleri için borçlarının katlanarak büyüdüğünü, prim borcu bulunan esnaf ve sanatkarların sayısının her geçen gün arttığını belirtti.
SGK'ya prim borcu olan esnaf ve sanatkarların maaşlarına karşılık bankadan kredi alarak emekli olmalarının yolunun açıldığını bildiren Palandöken, böylece hem SGK'nın prim tahsilatının artacağını hem de emekli olamayan esnaf ve sanatkarların mağduriyetinin giderileceğini belirtti.

BORÇ ENGELİ KALKIYOR

Palandöken, "Emekliliği gelen borçlular emekli olabilecek. Borcundan dolayı emekli olamayan kalmayacak" ifadesini kullandı.