4 GÜN YOĞUN MESAİ

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan, 19 Aralık Pazartesi günü başlayan ve 21 Aralık Çarşamba günü sona eren KOSGEB destekli 50 bin TL üst limitli sıfır faizli kredi için, 16 Aralık Cuma günü itibari ile kredi başvurusunda kullanılacak olan esnaf sicil gazetesi için SESOB Sicil Müdürlüğü’nde büyük bir yoğunluk başladığını ve yoğunluğun 21 Aralık Çarşamba gününe kadar devam ettiğini belirterek, “ 4 gün içinde Sicil Müdürlüğümüzden 2764 esnaf ve sanatkarımıza ücretsiz sicil gazetesi verdik. Birliğimize gelen tek bir esnaf ve sanatkarımız geri dönmeden sicil gazetelerini almışlardır. Bunun için tüm personelimiz yoğun bir mesai harcamış, birliğimize gelen son üyemiz gidene kadar geç saatlere kadar çalışmışlardır” dedi.

BAKAN MÜJDELEDİ

Sürenin kısıtlı olmasından dolayı birçok esnaf ve sanatkarın kredi için başvuruda bulunamadığını, birçoğunun da sistemde oluşan kesintiler dolayısı ile evraklarını tamamlayamadığını söyleyen SESOB Başkanı Alişan, “Umudumuz sürenin uzatılmasından yanaydı. Ancak başvuru süresi uzatılmadı. O nedenle Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi ilimizde de birçok esnaf ve sanatkarımız başvuruda bulunamadı. Ekonomik anlamda zor günler yaşayan esnaf ve sanatkarımız için can suyu niteliği taşıyan bu kredinin özellikle küçük esnaf ve sanatkarımıza yönelik daha geniş kapsamlı verilmesi en büyük temennimiz. Bununla ilgili önceki gün Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Faruk Özlü’nün yaptığı açıklama yüreklerimize su serpti. Bakan Özlü, 2017 yılı bütçesinden esnaf ve sanatkarlara yönelik benzer bir uygulama ile kredi verilmesi için çalışma yaptıklarını açıkladı. Temennimiz bu çalışmanın en kısa sürede tamamlanarak, esnaf ve sanatkarımıza can suyu verilmesidir” şeklide konuştu.

EVRAKLARINIZI HAZIR EDİN

Başkan Alişan, 2017 ve daha sonraki yıllarda verilecek olan bu tür destek olanaklarından yararlanmak isteyen esnaf ve sanatkarın, bugün yaşadıkları yoğunluk ve sıkıntıları yaşamamaları için, zamanı geldiğinde üyeliklerini güncellemelerini, üye kayıt belgelerini ve sicil gazetelerini alarak ellerinde hazır bulundurmalarını istedi.