Cumhuriyet Gazetesi bugün yaptığı yalan haberde Vali Hüseyin Avni Coş’un Bank Asya’da parası olduğunu ve bu yüzden FETÖ soruşturması kapsamında 5 Vali ile birlikte pasaportlarının iptal edildiğini yazdı.
Ancak yalan uzun sürmedi. İçişleri Bakanlığı resmi Twitter hesabından olayın yalan olduğunu açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Bugün bir gazetede yer alan valilerin pasaportlarına tahdit konulduğuna ilişkin haberle ilgili olarak, Devlet Denetleme Kurulu’ndan adı geçen Valilerimizle ilgili Bakanlığımıza intikal eden bir soruşturma mevcut olmayıp, pasaportlarının tahdidi söz konusu değildir” denildi. Daha önce MİT Tırları ile ilgili haberleri nedeniyle Vali Hüseyin Avni Coş ile mahkemelik olan Cumhuriyet Gazetesi’nin son haberi yalanlanmış oldu. 

İçişleri Bakanlığı'nın açıklaması şöyle:

Vali Hüseyin Avni Coş'un Avukatı Erhan Dursun da yaptığı açıklamayla Cumhuriyet Gazetesi'nin haberini yalanladı. 

Avukat Dursun şu açıklamayı yaptı: 

“17/25 Aralık sonrasındaki duruşu belli olan ve 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında da yaptıkları ortada olan Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş’a zaman zaman yapılan medya saldırılarının sonuncusunu bugün gördük. Aslı astarı olmayan haberlerle algı oluşturmaya çalışanlara yasalar karsısında gereken cevap verilecektir. Duruşu her zaman net olan Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş’u karalamak isteyenler asla hedeflerine ulaşamayacaklardır. İlgili tüm haber metinleri yalandır. Sayın müvekkilimin yurt dışına çıkışını engelleyecek herhangi bir husus sözkonusu değildir. Sayın valimizle ilgili sonuç alamayacakları da ortadadır. Sayın valimizi yıpratma amacıyla aslı olmayan içeriklere ilişkin içerik engellemelerine başvuracağımız gibi tazminat yoluna da başvuracağız."