Sapanca Belediyesi’nin katkılarıyla, gerçek hayvan severlerin öncülüğünde sokak hayvanlarına katkıda bulunmak ve onların yaşam koşullarının iyileştirilmesi amacıyla düzenlenen kampanyaya, Sapanca’dan çok sayıda sivil toplum kuruluşu da katkı veriyor.

Sokak hayvanlarına karşı daha da olgunlaştırılması gereken duyarlık konusunda, sivil toplum kuruluşları aracılığıyla hem halk hem de okullarda öğrenciler nezdinde gerçekleştirilecek eğitim ve sokak hayvanları için yapılacak tüm katkıların derlenmesine öncülük eden kuruluşların başında Sapanca Belediyesi, Sapanca Kent Konseyi, Sapanca Sokak Hayvanları Derneği, Sapanca Turizm Derneği, Sapanca Meslek Yüksekokulu, Sapanca Offroad Derneği, Sapanca At Yetiştiricileri Derneği, Sapanca Gölü ve Doğayı Koruma Derneği ile Sapanca Kültür ve Tiyatro Topluluğu bulunuyor.

Sapanca Kent Konseyi ve Sapanca Sokak Hayvanları Derneği adına yapılan açıklamada, Sapanca Belediye Başkanı Doç. Dr. Aydın Yılmazer’e bugüne kadar sokak hayvanları için gerçekleştirdiği katkılara teşekkür edilerek, Sapanca Belediyesi tarafından Yanıkköy’de yapılan Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’nin en kısa zamanda Sapanca Belediyesi tarafından eksiklerinin tamamlanacağı ve bu merkezde bir veteriner hekimin kesinlikle bulundurulacağı belirtildi. Gönüllülük esasına göre veteriner hekimin çalışmalarına, Sapanca’dan sivil toplum kuruluşlarının da katkıda bulunarak, Sapanca’da sokak hayvanları için uzun vadeli bir sinerji oluşturulacağı, sokak hayvanlarının sağlık, beslenme ve tıbbi müdahale gerektiren tüm konularda, çalışmaların hayata geçirileceği vurgulandı.