yeniada.com (ÖZEL)

Sakarya’da yeni kurulacak olan vakıf üniversitesi ile ilgili hafta başından bu yana ilçeler arasında yaşanan fakülte savaşları hız kazanmıştı. Yeni üniversitenin yerleşkeleri ile alakalı planlama son aşamasına geldi. Edinilen bilgilere göre, Orhanbey Üniversitesi’nin rektörlük binasının da bulunacağı merkez kampüsü Adapazarı İlçesi’nde yer alacak.

Karasu’da gemici yetişecek

Fakülte ve Meslek Yüksek Okulları ile alakalı çalışmalar da bitmek üzere. Çalışmalar kapsamında liman ve tersane yapılan Karasu ilçesine Denizcilik Bilimleri Fakültesi kurulması planlanıyor. Açılacak fakülte gemici, gemi adamı, gemi yapımı gibi ayrı bölümleri içerisinde bulunduracak.

Ferizli’ye Lojistik Fakültesi

Yan sanayinin yoğun olduğu bölgeler arasında yer alan Ferizli ilçesinde Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi kurulacak. Karasu Limanı ve demiryolu hattının devreye alınması ile birlikte lojistik alanında önemli bir geçit noktası olacak olan Ferizli’de fakülte için uygun bir bina bulunacak.

Arifiye teknolojiyi kaptı

Arifiye Belediyesi teknoloji fakültesinin ilçelerine gelmesi yönünde çalışmalar yapmıştı. Organize Sanayi Bölgesi olarak bilinen Arifiye ilçesi Teknoloji Fakültesi’ni kaptı. Planlamalara göre Teknoloji Üniversitesi Arifiye’ye kurularak bölgedeki büyük fabrikalar için de önemli bir kaynak olacak.

Geyve Ayvası, Gıda’yı getirdi

Geyve Belediyesi de Orhanbey Üniversitesi’nin nimetlerinden faydalanacak. Son dönemde ayva konusunda ciddi tanıtım projeleri yapan Geyve’ye Gıda Mühendisliği Fakültesi kurulması kararlaştırıldı.

Akyazı, Sağlık’ta büyüyecek

Geçtiğimiz günlerde milletvekillerine yönelik fakülte çıkışı ile gündeme gelen Akyazı ilçesi’nde, Sağlık alanında eğitim veren bir kampüs yapılacak. Ancak açılacak olan birimin Sağlık Bilimleri Fakültesi mi yoksa Sağlık Meslek Yüksekokulu mu olacağı öğrenilemedi.

Söğütlü’ye Spor bölümü

Planlamada Söğütlü ilçesi de fakülte kaptı. Söğütlü’ye Spor Bilimleri Fakültesi veya Beden Meslek Yüksekokulu açılacak. Diğer ilçeler ile ilgili planlama devam ediyor. Mevcut Sakarya Üniversitesi’nin kampüsünü bulunduran Serdivan’da yeni üniversitenin herhangi bir birimi bulunmayacak.