Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü 2B uygulaması dışında kalan ve 2015 yılı Amenajman Planlarında devlet ormanı fındıklık olarak belirlenen 10 bin 268 hektar alanda yaptığı uygulama ile devletle orman köylümüzü bir araya getiren çözüm geliştirdi.

2016 yılında ilk olarak başlatılan “Kanuni Fındık” uygulaması ile yeni orman açmalarına müsaade etmeden yaklaşık 10 bin ailenin sorunu çözülerek fındığın diğer ıhlamur, kestane, badem vb. odun dışı ürünler gibi belirli bir tarife bedeliyle toplanarak satılabilmesinin önü açıldı.

Orman Köylümüzün Yüzü Gülüyor

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun sıkça vurguladığı “Orman Teşkilatı orman köylüsünün hasmı değil hısmı olduğu” yönündeki Bakanlığımız misyonuna güzel bir örnek oluşturan uygulama orman köylümüzün yüzünü güldürüyor.

“Kanuni Fındık” uygulaması kapsamında; Adapazarı Orman İşletme Müdürlüğünde 707 ton, Akyazı Orman İşletme Müdürlüğünde 751 ton, Hendek Orman İşletme Müdürlüğünde 2 bin 179 ton, Karasu Orman İşletme Müdürlüğünde 132 ton ve İzmit Orman İşletme Müdürlüğünde ise 171 ton olmak üzere toplam 3 bin 940 ton fındık orman köylümüzce tarife bedeli üzerinden toplanmıştır. Devlet ormanı fındıklıklar ve toplanan fındık miktarına bakıldığında Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü ülkenin en büyük fındık üreticisi olmuştur. Yapılan çalışma sonucunda Orman Genel Müdürlüğümüzün yılsonu itibariyle 2 milyon lira gelir elde etmesi hedeflenmektedir.