Belediye Meclis Salonu’nda ilk toplantısını, Sapanca Kent Konseyi girişimleriyle yapan ön komisyonda Prof Dr. Yılmaz Savaşçıl, Alpaslan Kılıç, Süleyman Pulat, Hamdi Bostancı, Engin Kahraman, Hatice Şahinoğlu ve Cemal Karaağaç yer alıyor.

Sapanca’nın yakın tarihini belgelemek ve halkın uzun yıllardır sosyo-ekonomik yaşamını sürdürdüğü çeşitli kullanım objelerinin asıllarının elde edilmesini bir envanter düzeninde bir araya getirmeyi ilk amaç olarak benimseyen komisyon üyeleri, oluşuma katkıda bulunmayı daima sürdüreceğini belirten Sapanca Belediye Başkanı Doç. Dr. Aydın Yılmazer’e teşekkür ederek, Yaşayan Yakın Tarih Müzesi oluşturma amaçlı deneyimlerini birbirleriyle paylaştılar.

Özellikle Prof. Dr. Yılmaz Savaşçıl’ ın ülkemizin diğer yörelerinde oluşturulan yakın tarihin yaşandığı müzelerin kurulması konusundaki süreçlerle ilgili değerlendirmelerinin önemsediği komisyon toplantısı, ilk girişim olarak ilçede bulunan tüm sivil toplum kuruluşları ve mahalle muhtarlarıyla bu konuda etkin bir bağ kurulmasının gerekliliğini vurguladılar.

Yerleşim birimlerinin kendi geçmişleriyle etkin bir bağ kurmasıyla, yakın tarihi belgelemek amaçlı ve yaşayan bir tarihe günümüzde ışık tutulmasını amaçlayan Yakın Tarih yaşayan Müze kavramının Sapanca’da büyük bir ilgi göreceğine inandıklarını belirten komisyon üyeleri, tarihin adeta yaşanacağı müze oluşumu için derlenecek kullanım eşyalarının hem iç mekanlar hem de dış mekanlarda sergileneceğini ifade ederek, Sapanca tarihinin belgeleneceği, yaşayan müze oluşumuna herkesin katkıda bulunacağına inandıklarını ifade ettiler.