Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Agâh Sosyal Gelişim Derneği Başkanı Hasan Türk ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı. Dernek yönetimince düzenlenecek olan ‘5. Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması’ hakkında Başkan Toçoğlu’na bilgiler veren Türk, “Binlerce gönüllü tarafından organize edilen Ufka Yolculuk, Türkiye’nin en büyük sivil toplum organizasyonudur. Herkesin Kur’an-ı Kerim’i okuması, okuyanların ise daha derinlemesine bilgi sahibi olması ve bilgisini sınaması için bu seneki konumuzu Kur’an-ı Kerim Meali olarak belirledik” diye konuştu.

 

Okuyan ve düşünen bir gençlik

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek konuşmasına başlayan Başkan Toçoğlu, “Bu yıl 5’ncisini düzenlediğiniz Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmasını yakından takip ediyorum. Bu yılki yarışmanın konusu geçmişimiz, bugünümüz ve yarınımız için büyük anlamlar ihtiva eden bir başlığa ayrılmış. Sizi tebrik ediyorum. Sadece gençlerimizin değil, hepimizin üzerine en çok eğilmesi gereken konu bu. Okuyan, düşünen ve okuduklarıyla hayatına yön veren bireylerin yetişmesi adına bu yarışma faydalı olacaktır” diye konuştu.

 

Kur’anı Kerim’in özünü anlamak

Türkiye ve coğrafyasında yaşanan sorunların başında Kur’anı Kerim’in özünü anlayamamanın önemli bir yeri bulunduğunu söyleyen Başkan Toçoğlu, “İslam barış demektir. Biz özü barış olan bir dinin mensuplarıyız. Yeryüzünde zulüm gören, gözyaşları dinmeyen Müslüman kardeşlerimiz, onların acısını kendi acısı bilen biz diğer Müslümanlar, hepimiz Kur’anın verdiği mesajı iyi anlamak zorundayız. İstisnasız hepimiz hakkı söylemeliyiz. Bize emrolunduğu üzere ‘dosdoğru’ olmak mecburiyetindeyiz. Kur’an tasavvurumuzdan aldığımız güçle yeryüzündeki birçok problemi ortadan kaldırabiliriz” dedi.

 

Onlar bu mukaddes dine mensup olamazlar

Toçoğlu, “Suriye’nin, Irak’ın, Myanmar’ın, Filistin’in ve diğer ümmet coğrafyalarının davalarını hep birlikte savunuyoruz. Müslümanlık adına her gün mazlumlara saldıranların barbarlıklarına şahit oluyoruz. Onlar asla ve kat’a bu mukaddes dinin temsilcileri olamazlar. Bu şuurun, bu kararlılığın, bu davanın yeni nesillerde yetişmesinde Kur’anı bilmenin ve anlamının önemi kelimelerle ifade edilemez. Allah bizi Kur’anı Kerim’in özünü anlayıp, idrak edebilen, daha sonra hayatına tatbik edebilenlerden eylesin. Bu anlamda başlattığınız çalışma çok yerinde. Tekrardan tebrik ediyorum. Allah yardımcınız olsun” ifadelerini kullandı.