Ekonomi Bakanlığı “Proje Bazlı Teşvik Sistemi”nden faydalanacak firmaları açıkladı. Ülke genelinde 19 firmaya ait 23 projeye verilecek teşvikler kapsamında Sakarya’da 5 proje teşvik almaya hak kazandı. Bu kapsamda BMC Otomotiv’in 4, Kibar Holding’in ise 1 projesi bu teşviklerden faydalanacak.

Dev yatırımlar

BMC’nin Karasu’da hayata geçireceği tekerlekli zırhlı araçlar, paletli zırhlı araçlar, insansız zırhlı araçlar, lazer silahı, hızlı tren ve metro ile dizel motor üretimine dayalı olarak toplam 4 projesi toplamda 1 milyar 887 milyon liraya mal olacak. Assan Alüminyum markası ile 3 milyar 71 milyon liralık dev bir projeye imza atmaya hazırlanan Kibar Holding de bu teşvikten yararlanacak. Kibar Holding’in direkt soğutmalı slab döküm ve sıcak hammadde yöntemi ile alüminyum yassı mamul üretimi yapacağı belirtildi.

BMC kesinleşmiş oldu

Yatırımları değerlendiren Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu; “Ekonomi Bakanlığı tarafından açıklanan ve beklediğimiz şekilde sonuçlanan “Proje Bazlı Teşvik Sistemi” Karasu’nun aydınlık geleceği için atılan en büyük adımdır. Yaklaşık altı aydan beri alan çalışmasını yapan BMC, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Temim bin Hamad es-Sani ve Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’ın katılımı ile temel atma törenini gerçekleştirmeyi planlıyor. Artık BMC kesinleşmiş oldu” dedi.

Türkiye’nin gözdesi

İspiroğlu, “Bunun yanında Kibar Holding yetkilileriyle yapmış olduğumuz görüşme sonrasında, Karasu’da Assan Alüminyum markası ile 3 milyar 71 milyon liralık dev bir proje ile hızla hayata geçireceklerinin bilgisine ulaştık. Sakarya’ya verilen 5 teşvik var. Bu 5 teşvikin 5’inin de Karasu’ya olması bizleri sevindiren büyük bir olay. Türkiye’nin gözdesi olan İlçemiz Karasu’yu tutabilene aşk olsun” dedi