Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin himayesinde yapılacak olan Uluslararası Dağ Bisikleti Maraton Yarışları’nın tanıtım gerçekleştirildi. Sen Otel’de gerçekleştirilen lansmana Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul, SATSO Meclis Başkanı Akgün Altuğ, Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fatih Çelikel, Büyükşehir Bürokratları, basın mensupları ve çok sayıda davetli katıldı.

Ülkemizi ve şehrimizi en iyi şekilde temsil edeceğiz
Lansman Sakarya’da bisiklet sporuna yönelik yatırımları içeren sunumla başlarken, şehirde bisiklet sporuna yönelik yeni çalışmalarında gerçekleştirildiği ifade edildi. Ardından Büyükşehir Belediyesi Bisiklet Takımı sporcuları Zeki Kaygısız ve Deniz Deniz duygularını paylaştı. Antrenör Aziz Sırnaç ise; “UCI takımının başındayım. Ülkemizi ve şehrimizi en iyi şekilde temsil edeceğiz” derken; 2016 MTB Şampiyonu Anton Zyntsov, “Burada olduğum için çok mutluyum. Sakarya’ya tekrar kazanmak için geleceğim” dedi.

Bisiklet şehirlere hareket katar
Lansmanın ilk konuşmasını yapan Erol Küçükbakırcı, “Sakarya 2020’ye kadar hep gündemde olacak. Büyükşehir Belediyemizin de bu projenin içerisinde yer alması çok önemli. Bildiğiniz üzere bisiklet hayatımızın her alanına girmeye başladı. Bisiklet şehirlere hareket katar. Sağlıklı şehirler ortaya çıkar. Sakarya’nın bu yarışları hakettiğini düşünüyorum. Çok değerli sporcular buradan çıktı” diye konuştu.

Marka değerimizi arttıracak
Başkan Zeki Toçoğlu, “Büyükşehir Belediyesi olarak, 2020 Dağ Bisikleti Maratonu Dünya Şampiyonasının şehrimizde gerçekleşmesi adına yoğun çaba içerisinde olduk. Sayın Valimizin destekleriyle, bisiklet dünyasının değerli temsilcilerinin de desteğini arkamıza alarak bu hedefimize ulaşmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Şampiyonanın Sakarya’da gerçekleşecek olması sadece şehrimiz adına değil aynı zamanda ülkemiz adına da büyük önem taşımaktadır. Uluslararası medyada Sakarya’nın, Türkiye’nin ev sahibi olarak görülmesi son yıllarda her alanda adımızdan söz ettirmenin bir tezahürü olarak nitelenebilir. Şehrimizin marka değerine artı katacak bu uluslararası organizasyon aynı zamanda geleceğin sporcularının yetişmesine de katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Spor kültürüne katkılar sunuyoruz
Başkan Toçoğlu, “Son yıllarda spora önemli düzeyde destekler sağlamaktayız. Gerek tesis gerekse sporcu yetiştirmeye dönük yoğun çalışmalar yapıyoruz. Şehrimizin simgelerinden Sakaryaspor’un altyapısının tüm sorumluluğunu üstlendik. Sentetik sahalar ve spor kompleksleri inşa ettik, etmeye devam ediyoruz. Sakaryaspor’a maddi manevi katkılar sağlıyoruz. Profesyonel basketbol takımımıza şampiyonluk yolunda destekler sunuyoruz. Dünya şampiyonu karatecilerimize olan desteğimizi hiçbir zaman azaltmadık. Amatör spor kulüplerimize malzeme konusunda ciddi destekler sağlıyoruz. Spor kulüplerine özel araçlar tahsis ediyoruz. Yürüyüş alanlarını, spor sahalarını, bisiklet yollarını yaygınlaştırmanın gayreti içindeyiz. Kısacası bir spor şehri olan Sakarya’da spor kültürünün artması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.

Örnek bir ev sahipliği yapacağız
Başkan Toçoğlu konuşmalarını şu şekilde sonlandırdı; “Uluslararası şampiyonaların şehrimizde gerçekleşecek olmasını çok önemsiyor ve gereken desteği de sağlıyoruz. 14 Mayıs’ta Sakarya’da yapılacak Sakarya dağ bisikleti kupasının şehrimiz için güzel geçmesini temenni ediyorum. Biz şehir olarak sporu çok seviyoruz. Her zaman sporcunun yanında olduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyorum. Sakarya’nın nasıl bir ev sahipliği yapacağını dünya spor kamuoyu yakından görecek. Hep birlikte daha sağlıklı bir hayat için pedal çevirmeye devam edelim diyorum.

Önemli organizasyon
Lansmanın devamında konuşan Vali Hüseyin Avni Coş, “Bugün çok mutlu ve heyecanlıyım. Bu önemli organizasyonun şehrimizde yapılmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Bu şampiyonaya ev sahipliği yapacak olmamız hem şehrimiz hem de bisiklet sporumuz adına çok önemli. Şehrimizin tanınmasından ziyade sporun sevilip, bu alanda sporcuların yetişmesini sağlayacaktır. Bisiklet, macera ve doğayla baş başa kalmak demektir. İnşallah bu organizasyonu tüm hemşerilerimize anlatarak, geniş bir katılım sunmak için çalışacağız” diye konuştu. Lansman sonunda hediye takdimi gerçekleştirildi.