AK Parti’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partiye üye olması ve olağanüstü kongre kararıyla birlikte, değişim-yenilenme süreci başlarken, bazı teşkilat yöneticileri, belediye başkanları ve meclis üyeleri adeta sancılı bir bekleyiş sürecine girdi.

   Çünkü; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden AK Parti’nin Genel Başkanı olmasının ardından partinin üst yönetiminden en alt yönetimlerine kadar önemli bir tasfiye sürecinin başlayacağı ileri sürülüyor.

   En önemli tasfiyenin MYK ve MKYK’da yaşanacağı dillendirilirken, Bakanlar Kurulu’ndaki tasfiyenin de büyük bir ses getirmesi bekleniyor.

   Tasfiyenin yukarıdan aşağı doğru, yani il ve ilçelerdeki teşkilat yönetimlerine, milletvekillerine, belediye başkanlarına, meclis üyelerine kadar uzanacağına dair görüşler var.

   Süreç ne zaman mı başlayacak?.

   Parti içindeki kulislere bakılırsa; Ramazan Bayramı’nın hemen sonrasında…

   Kulis bilgilerine göre; özellikle belediyelerde ve bürokraside ciddi manada tasfiye gündeme gelecek.

   Hatta, tasfiye süreci başlamadan, bazı isimlerin kendiliğinden görevlerinden ayrılacağı da konuşuluyor.

   Bu bağlamda bakıldığında; önümüzdeki günlerde Ak Parti’deki olağanüstü kongrenin ardından büyük bir fırtınanın kopması muhtemel gibi görünüyor.

   Bu fırtınanın boyutlarını kestirmek pek mümkün olmasa da, bazı partililerinin amiyane tabirle dillendirdikleri “Yakında çok kafalar kopacak”  şeklindeki konuşmaları dikkat çeker oldu.

   AK Parti’deki tasfiyelerin nedenine gelince;

   En başka FETÖ bağlantıları bulunanlar ele alınacak.

   Bunların partiden temizlendikleri gibi yangı önüne de çıkarılabilecekleri dahi dillendiriliyor.

   Ardından; yolsuzluk, usulsüzlük gibi bir takım iddialarla Ak Parti Genel Merkezi’ne ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şikayet edilenlerin ele alınacağı belirtiliyor.  

   Son olarak ise referandum sürecinde sahada yer almayanların da bu sürece dahil edileceği konuşuluyor.

   Ak Parti’deki mevcut durumdan partililerin de endişeli olduğu gözleniyor.

   Partililerin endişesi ise; FETÖ ile bağlantısı olanların, haklarında bir takım iddialar bulunanların hala Ak Parti’de olmasından kaynaklanıyor.

   Partililer; Ak Parti’nin 2002 ruhuna dönmesi için söz konusu tasfiyenin, zaman geçirilmeden yapılmasını da istiyor.

   Parti içinde sadece protokollerde görünerek siyaset yapan, daha doğrusu yaptığını zanneden, sadece kendisi ve çevresini düşünenlerin de bu süreçten nasibini almaları da temenni ediliyor.

    Bu yöndeki görüşlere, isteklere ve beklentilerin yoğunluğuna da dikkat çekmek gerekiyor.

    AK Parti’de bir başka sıkıntı daha göze çarpıyor.

    O da şu;

    Parti içinde önemli bir görüş ayrılığının ve önemli çekişmelerin yaşandığı, bu yüzden partide iç huzurun kalmadığını işitir olduk.

   Bazı yöneticilerin bu görüş ayrılıkları nedeniyle kendini iyice kenara çektiği; olup bitenleri izlemekle yetindiği gözleniyor.

   Bakalım neler olacak?.

   Ak Parti’de yeni dönemde neler olup bitecek ve tasfiye sürecinden kimler nasıl etkilenecek?..